„Więcej niż tańczące parabole” to edukacyjny projekt taneczny, którego celem jest rozbudzenie wśród młodzieży regionu zainteresowania tańcem.
Projekt realizowany jest od 2011 r. Ma on pomóc w stawaniu się aktywnym i świadomym odbiorcą sztuki tańca. Jest to jedyny projekt tego typu w regionie.
Do projektu w bieżącej edycji zaproszona zostaje młodzież licealna z trzech miast województwa Podlaskiego – Białegostoku, Bielska Podlaskiego i Łomży.
Projekt składa się z 3 etapów:
- (I) - Spotkania na lekcjach w szkole, wprowadzenie w tematykę tańca,
- (II) - Wykłady performatywne, dotyczące różnych różnych stylów i zagadnień tańca.
- (III) Chętne osoby przystąpią do realizacji mini spektaklu tanecznego. Osoby te oglądają również profesjonalne spektakle taneczne i zostaną zaproszone na spotkania z artystami.
Jesteś uczniem zaproszonych do projektu szkół?
Dołącz do kolejnych etapów! Pokażemy Ci różne oblicza tańca.
Wykłady perofmatywne w II etapie poprowadzą:
Krzysztof Łaszczyński - Absolwent AWF w Warszawie. Przez wiele lat tańczył, występował, uczył i prowadził warsztaty. Pracował w operze, teatrze i na uczelni wyższej (m.in. Opera Narodowa, Teatr Żydowski, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie). Swoje zajęcia z akrobatyki opiera na nauce, badaniach oraz wiedzy z zakresu biomechaniki, anatomii oraz zasad treningu sportowego.Jego zajęcia ukierunkowane są na zbalansowany rozwój podstawowych cech motorycznych każdego dziecka: siła, wytrzymałość, skoczność, gibkość, koordynacja ruchowa pod kątem przygotowania do wykonywania ewolucji akrobatycznych.
Julia Dondziło - choreografka, tancerka, badaczka nad tańcem i nauczycielka tańca działa twórczo w Polsce i Francji. Poprzez transgraniczną współpracę rozwija swą wrażliwość artystyczną biorąc udział w międzynarodowych projektach artystycznych i budując własne programy kulturalne, społeczne i edukacyjne.
Założycielka i dyrektorka artystyczna Compagnie de danse Julia Dondzilo działającej w regionie Paryża. Od 2012 tworzy autorskie prace choreograficzne, które powstawały podczas rezydencji we Francji, Indiach i Estonii.
Mgr Alicja Złoch – tancerka, pedagog, choreograf. Absolwentka warszawskiej szkoły baletowej w Warszawie oraz wydziału Pedagogiki Baletowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Wyróżniona przez Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej „Nagrodą Indywidualną II stopnia” za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. Ze swoimi uczennicami brała udział w polskich Konkursach baletowych m.in. w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Elblągu oraz za granicą Rydze i Seulu. Przez całą swoją karierę artystyczną związana była ze sceną Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie oraz z zespołem Polskiego Baletu Narodowego, z którym występowała w kraju (m.in.Poznań, Bydgoszcz, Kraków, Łódź,) oraz za granicą (m.in. Barcelona, Shanghai, Wilno, Sevilla, Petersburg, Oman). Współpracowała ze światowej sławy choreografami : Boris Ejfman, Jivi Kylian, George Balanchine, John Cranko, Jacek Przybyłowicz, Krzysztof Pastor, Emil Wesołowski. Tańczyła we wszystkich baletach klasycznych tj. „Jezioro łabędzie”, „Śpiąca królewna”, „Dziadek do orzechów”, „Kopciuszek”, „Córka źle strzeżona”, „Bajadera”, „Don Kichot”, oraz wsytepowała w realizacjach oper tego teatru tj. „Straszny dwór”, „Halka”, „Dama Pikowa”, „Carmen”, „Cyrulik Sewilski”, „Oniegin”.
Projekt realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Lokalnym operatorem projektu jest Podlaskie Stowarzyszenie Tańca oraz Opera i Filharmonia Podlaska.