3 premiery kameralne

Zapraszamy na prezentację 3 tanecznych spektakli krótkometrażowych w Białostockim Ośrodku Kultury

3 premiery, 3 choreografów, 3 produkcje zrealizowane w ramach programu Przestrzenie Sztuki Białystok.

 • Brainheart

choreografia: Dajana Chwesińska

 • Co od czego, czyli C.U.D.fm

choreografia:  Julia Dondziło

 • Prywatność nieznana

choreografia: Edyta Szachniewicz

 

Koncepcje na spektakle zostały wybrane w drodze konkursu otwartego.

Brainheart

Spektakl został zainspirowany pojęciem koherencji (wewnętrznej spójności) oraz faktem posiadania przez serce komórek nerwowych identycznych jak te, znajdujące się w mózgu, przez które serce komunikuje się z mózgiem. Jest przejściem od stanu, kiedy głowa i serce podążają w różnych kierunkach prowadząc do wewnętrznego konfliktu, przez stan kontroli wszystkiego z poziomu głowy nie dopuszczając do głosu serca, który powoduje konieczność wydatkowania dodatkowej energii, aż do stanu koherencji, kiedy serce i umysł działają wspólnie, umożliwiając optymalne funkcjonowanie i dając poczucie sprawczości.

 • Twórczyni i wykonawczyni: Dajana Chwesińska
 • Choreografia: Dajana Chwesińska

Dajana Chwesińska -

Dajana Chwesińska -  instruktorka tańca współczesnego dla dorosłych oraz zajęć taneczno-baletowych dla dzieci. Członkini kolektywu taneczno-ruchowego założonego przez Katarzynę Krzysztofek, z którą zrealizowała spektakl oraz dwa projekty wideo. W sezonie 2022/2023 członkini grupy tańca współczesnego Pracownia Krakowskiego Centrum Choreograficznego, z którą wystąpiła na pokazie przygotowanym pod opieką Marty Wołowiec. Ukończyła  Kurs Choreografii Scenicznej pod opieką artystyczną Iwony Olszowskiej, w ramach którego przygotowała i zaprezentowała solową etiudę taneczną, oraz zaawansowaną wersję tego kursu. Była adeptka Krakowskiego Teatru Tańca. Wielokrotnie brała udział w warsztatach Gaga, w tym dwukrotnie podczas festiwalu Cyrkulacje, razem z grupą mistrzowską prowadzoną przez Małgorzatę Mielech, pracowała nad kilkunastominutowym performansem taneczno-ruchowym zaprezentowanym na zakończenie festiwalu. Brała udział w tegorocznej letniej edycji warsztatów Gaga Lab w Berlinie, gdzie nauczycielami byli Matan David i Adi Zlatin (byli tancerze Batshevy). Szkoliła się także u: Natalii Iwaniec, Michała Przybyły, Piotra Skalskiego, Pawła Grali, Agaty Jędrzejczak, Karola Miękiny. Tańczyła również reggaeton szkoląc się m. in. Yoandy’ego Villaurrutia czy Julio Napolesa. Jej głównymi inspiracjami są język ruchowy Gaga, treningi aktorski Eugenia Barby, a także indywidualność w podejściu do ruchu i formy przekazu, którą daje taniec współczesny.

Co od czego - czyli C.U.D.fm

Trwa rozgrywka, rozgrywka o zdrowie człowieka. Kim jest człowiek? Może się nam wydawać, że to filozoficzne, najstarsze pytanie świata pojawia się zupełnie znikąd i że zupełnie nie ma związku ze zdrowiem. A co jeśli jednak ma? . O tym na falach naszego radia C.U.D.fm.

 • Koncepcja, choreografia: Julia Dondziło
 • Taniec : Antonina Maria Dąbrowska, Mateusz Dawidziuk, Jarosław Piętka
 • Interpretacja tekstu:  Magdalena Kiszko – Dojlidko
 • Muzyka live : Franciszek Jackowski
 • Muzyka: Franciszek Jackowski

Julia Dondziło - choreografka, tancerka, badaczka tańca oraz instruktorka tańca, artystka niezależna- działa twórczo w Polsce i Francji. Poprzez transgraniczną współpracę rozwija swą wrażliwość artystyczną biorąc udział w międzynarodowych projektach. Założycielka Compagnie de danse Julia Dondzio działającej w regionie Paryża. Od 2012r. stworzyła około dziesięciu autorskich produkcji powstałych podczas rezydencji w Indiach, Francji i Estonii. W swojej działalności rozwija szeroko pojętą kulturę choreograficzną poprzez łączenie teorii i praktyki.

Prywatność nieznana

Współczesny postęp technologiczny i dążenie do ciągłego rozwoju stale otwierają przed ludzkością
nowe możliwości. Jednak obok tych możliwości równie szybko generowane są zagrożenia.
Pozyskiwanie informacji we współczesnym świecie pozwala na szybki wielopłaszczyznowy wzrost, ale
jednocześnie godzi w prywatność i indywidualizm jednostek. Gdzie przebiega granica między tym co
nasze a tym co oddajemy z siebie światu? A czy to co oddajemy, oddawane jest przez nas dobrowolnie?
Czy wolność wyboru jest obecnie tylko pozorna czy możliwa jest pełna ochrona swoich granic? Co
oznacza prywatność i czy ta wartość jest nam w ogóle znana?

 • Choreografia: Edyta Szachniewicz
 • Wykonawcy: Radosław Kamiński, Karol Polecki, Eryk Sochoń, Alicja Stefaniuk, Kacper Złotkowski

Edyta Szachniewicz - tancerka, nauczycielka tańca, choreograf. Absolwentka kierunku Taniec Nowoczesny na Wydziale Sztuk Scenicznych Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jej wiodącym stylem jest hip hop, którego naucza od 2013 roku. Na co dzień prowadzi zajęcia właśnie z tej techniki oraz z improwizacji ruchowej. W głównym zakresie jej zainteresowań jest fuzja styli ulicznych z narzędziami i metodami charakterystycznymi dla tańca współczesnego.

KIEDY?

 • 4 października 2023 r, godz. 18:00

GDZIE?

 • Białostocki Ośrodek Kultury, ul. Legionowa 5, Białystok

BILETY?

 • Cena: 20 zł
 • Dostępne wyłącznie w sprzedaży internetowej

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Nazwa zadania: Przestrzenie Sztuki Białystok
Dofinansowanie: 600.000 zł
Całkowita wartość: 720.000 zł

has been added to the cart. View Cart
Skip to content