Warsztaty "Obstraction Technique"

Zapraszamy na warsztaty tańca współczesnego prowadzone przez Mikołaja Karczewskiego

Obstraction Technique

Warsztat oparty będzie na doświadczeniach Mikołaja Karczewskiego w pracy z tańca współczesnego oraz tzw. the obstruction technique, zapoczątkowaną przez amerykańską reżyser Nancy Spanier i twórczo rozwiniętą przez choreografa Palle’a Granhøj’a, z którym Mikołaj współpracuje od 10 lat tj. od 2012 roku, tańcząc w 7 spektaklach teatru Granhøj Dans.
Sam założyciel teatru Granhøj Dans o swej metodzie pisze następująco : Technika obstrukcji to sposób na znalezienie rdzenia/podstawy tańca. Czym jest taniec i jaka jest rola tancerza w tańcu? Obstrukcja to jednocześnie zniszczenie i rekonstrukcja ruchu. W jednym momencie dezintegruje i tworzy, można to nazwać tańcem dekonstruującym. Koniec jest początkiem. (cytując za http://granhoj.dk/ ) W trakcie warsztatu skupimy się na różnych metodach obstrukcji, w której uczestnicy przetwarzając materiał wyjściowy odnajdują dla siebie nowe schematy i rozwiązania ruchowe. Ucieleśnienie tych podstawowych założeń rozwija potencjał twórczy tkwiący w „żywo” tworzonej choreografii. Wprowadzając szereg szczegółowych i praktycznych zasad, technika ta daje możliwości poszerzenia rozumienia ruchu, jego znaczeń, a także zagadnień z kompozycji i improwizacji tanecznej. Obstraction technique to otwarty proces, bardziej praktyka pracy i sposób myślenia o procesie niż zamknięta metodologia.
Skuteczność i efektywność obstrukcji zapewnić mają zasady pracy, których liczba, w zależności od wybranej metody obstrukcji, jest właściwie nieograniczona. Strukturyzują one działania i ułatwiają adaptację choreografii do danej obstrukcji, stwarzając jednocześnie pole manewru do twórczej ekspresji osadzonej w ciele, w scenicznej kreacji i twórczych poszukiwań.
Metoda Obstraction Trechnique stała się dla Mikołaja Karczewskiego jednym z filarów praktyki tanecznej użytej w trakcie pracy nad autorskim spektaklem „Cornerstone”, którego premiera odbyła się w 2021 roku.

Prowadzący:

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Artysta współpracował z wieloma teatrami w Polsce i za granicą, m.in. jako choreograf z TR w Warszawie, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu czy Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. W 2021r. stworzył choreografie do spektaklu Polskiego Teatru Tańca „Walka o ogień i wzrost gospodarczy” w reż. S. Kaczmarczyka. Występował w spektaklach wielu uznanych reżyserów m.in. w Hamlecie oraz „Libeslider Walzer” w reż. C. Tomaszewskiego, Położnicach szpitala Św. Zofii w reż. M. Strzępki, Stille W. Klimczyka i D. Knapik, Pluton p-Brane w reż. M. Pakuły oraz w choreografiach Colleen Thomas Young But the sun came up czy Joe Altera If/then w Lubelskim Teatrze Tańca oraz „Skin Hunger”w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Od 2012 roku jest tancerzem duńskiego teatru tańca Granhøj Dans. Za rolę Szarlatana w spektaklu Petrushka-Extended (2016) otrzymał nominację do nagrody teatralnej w Danii w kategorii najlepszy tancerz sezonu. W tym roku można zobaczyć go w choreografiiach An Eve and an Adam, która otrzymała prestiżową nagrodę Reumert 2019 jako najlepszy spektakl teatru tańca w Danii, a także w solowym projekcie ”Stone.Face.Book” będącym 7 spektaklem w 10 letniej współpracy choreografa Palle Granhøj z Karczewskim jako tancerzem jego kompanii.
Dodatkowo, w roku 2020, rozpoczął taneczną współpracę z kolejną słynną duńską kompanią DON GNU (spektakle Turist -2021r. oraz Beboer 2022r. )oraz został uhonorowany stypendium twórczym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2020 – dzięki któremu stworzył on swój pierwszy w pełni autorski spektakl Cornerstone W latach 2013 - 2021 współpracował z PWST WTT w Bytomiu jako wykładowca tańca współczesnego.

KIEDY?

3.12 (niedziela), godz. 9:00 - 14:00

 

GDZIE?

Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca

ul. Zwycięstwa 8/1/10

DLA KOGO?

Warsztaty dedykowane są tancerzom - osobom dorosłym lub młodzieży.

Minimalny wiek uczestnika to 15 lat.

ZAPISY:

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Na wydarzenie obowiązują zapisy poprzez formularz online poniżej. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Potwierdzanie udziału w warsztatach przesyłane są mailowo (prosimy o sprawdzanie SPAMU)

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Nazwa zadania: Przestrzenie Sztuki Białystok
Dofinansowanie: 600.000 zł
Całkowita wartość: 720.000 zł

has been added to the cart. View Cart
Skip to content